O polityce, o gospodarce i o stu innych sprawach - Dominika Wielowieyska
Blog > Komentarze do wpisu
Przeciwko podatkowi liniowemu

Platforma Obywatelska nie powinna upierać się przy wprowadzeniu podatku liniowego. Wystarczy obniżyć te stawki, które wcześniej przeforsował PiS i mieć z głowy jeden ze spornych punktów z PSL.

W dłuższej perspektywie podatek liniowy na poziomie 15 proc. na pewno opłaciłby się gospodarce. Bo bogaci prawdopodobnie  inwestowaliby te pieniądze, a nie przejadali. Faktem jest także i to, że podatek liniowy wciąż oznacza, że bogaci płacą więcej od biednych.  A jeżeli liniowy przyczyniłby się do pobudzenia wzrostu gospodarczego, to skorzystaliby na tym wszyscy, także ci mniej zamożni. Problem jednak polega na tym, że w odczuciu społecznym byłby to przede wszystkim prezent dla najzamożniejszym. Dlatego trudno brać po uwagę jedynie rachunek ekonomiczny.  

Jako obywatele jesteśmy różni pod każdym względem, różne mamy umiejętności i zdolności, różne zdarzenia losowe spotykają nas w życiu. Ludzie z wyższym wykształceniem, którzy  wykonują intratne zawody, nie mają niepełnosprawnych dzieci, będą zawsze zarabiać więcej. Czy nie jest więc sprawiedliwe, by płacili znacząco więcej do wspólnej kasy niż ci, którzy na wystawne życie nie będą mieli szans z założenia? Minimum solidaryzmu społecznego jest nam potrzebne.  Nauczyciel nie będzie zarabiał tyle co wzięty prawnik, a przecież potrzebujemy w szkołach ludzi wykształconych, dobrze przygotowanych i niesfrustrowanych. Trzeba mieć pieniądze na to, by im zapłacić. Donald Tusk obiecał podwyżki w sferze budżetowej.

Pozostawienie wyższej stawki na lepiej zarabiających ma swoje głębokie uzasadnienie. Ludzie zamożni powinni z założenia brać większą odpowiedzialność na państwowe finanse. Ale też z tego tytułu powinni być naprawdę szanowani, a nie wyzywani od złodziei. Ludzie mniej zarabiający powinni mieć poczucie, że żyją w państwie, w którym szanse na życie w godziwych warunkach są wyrównywane.

To nie znaczy, że PO ma odstąpić od obietnicy obniżania podatków. Jeśli za sprawą nowej koalicji stawki zeszłyby w dół z poziomu 18 i 32 proc. (mają obowiązywać od 2009 roku) do 15 i np.20- 25 proc. to będzie to bardzo znaczący krok. W porównaniu z dniem dzisiejszym najbogatsi zyskają aż 15 proc. obniżki. Stawka 20-25 proc. będzie należeć do jednej z najniższych z Europie. Jeśli jeszcze minister finansów ustawi próg dla tej stawki odpowiednio wysoko, to wówczas system ten będzie bardzo zbliżony do podatku liniowego, bo to 25 proc.  obejmie naprawdę zamożnych Polaków. Ten poziom podatków będzie już wystarczającą zachętą do wychodzenia z szarej strefy. I może spowodować wzrost dochodów budżetowych.

Poza tym są w Polsce sprawy pilniejsze od obniżania podatku najbogatszym: choćby dalsze obniżanie składek ZUS-owskich do takiego poziomu, by rzeczywiście reforma ta wyciągnęła z szarej strefy sporą liczbę obywateli. Dziś, pracując na czarno, nie odkładają oni nic na swoją emeryturę. To zemści się za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. A wprowadzenie obu reform oznaczałoby potężne obciążenie dla budżetu w krótkiej perspektywie, a więc wysoki deficyt, co także szkodzi gospodarce.

I wreszcie problem polega na tym, że bez PSL Platforma nie zdoła przegłosować podatku liniowego w Sejmie. A bez PSL-u i bez LiD-u nie zdoła obalić weta prezydenta. Ta walka jest więc z góry skazana na porażkę. Po co więc marnować energię?

czwartek, 15 listopada 2007, dominika.wielowieyska

Polecane wpisy

  • Platforma upaja się władzą?

    Zbigniew Chlebowski, jeden z liderów PO, oświadczył publicznie, że Platforma rozważa wycofanie się z obniżki składek ZUS-owskich (konkretnie rentowej), którą uc

  • Solska o bogaczach

    Bardzo polecam artykuł Joanny Solskiej w ostatniej „Polityce” o losie polskich milionerów. Dlaczego milioner nie może sobie pozwolić na 6-miesięczny

  • PiS w pościgu za mediami

    Sprawa Tomasza Lisa powinna zmusić środowisko do poważnej refleksji: czy nie zamierzamy w kierunku modelu, w którym władza jest w stanie doprowadzić do wyrzucen

Komentarze
2007/11/15 16:12:35
"Ludzie zamożni powinni z założenia brać większą odpowiedzialność na państwowe finanse. Ale też z tego tytułu powinni być naprawdę szanowani, a nie wyzywani od złodziei. (...) Ten poziom podatków będzie już wystarczającą zachętą do wychodzenia z szarej strefy."

To tych uczciwych, godnych szacunku trzeba specjalnie zachęcać do uczciwości obniżaniem podatków bo inaczej będą kombinować w szarej strefie? Przecież są tacy uczciwi i wymagający szacunku :)

A tak na marginesie, jeśli ten podatek liniowy to był taki głupi i niedobry pomysł dlaczego dziennikarze nie pisali o tym przed wyborami?-
2007/11/15 16:15:31
Patriotyzm Tuska:

W ankiecie na temat polskości opublikowanej w miesięczniku ZNAK w nr 11-12 z 1987 roku str. 190 Donald Tusk tak mówi o sobie:

- Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń?

Polskość to niemoralność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem…". nowytor
-
2007/11/15 16:15:58
Dlaczego kanclerz Merkel, Niemcy kochają TUSKA.

A kto wygłosił referat "Pomorska idea regionalna jako zadanie polityczne" na II Kongresie Kaszubskim w 1992? Kto przedstawił program pełnej autonomii Pomorza (Kaszub), posiadającego własny rząd, własne wojsko i własny pieniądz? scorka
-
2007/11/15 16:16:49
Orgie ohydy do jakich dochodziło i nadal dochodzi na forach GW, Onetu i innych.

A czemu obłudniku zapomniałeś o forumowiczach Gazety Wyborczej? Wg ciebie na forach GW to jacy ludzie bywają? Lepsi?? Nie wkurzaj mnie Osiecki!! Od końca 2005r. obserwuję różne fora więc dobrze wiem do jakich dochodziło tam orgii ohydy! Dlatego wiem, że na forach GW udzielają się najprymitywniejsze zezwierzęcone osobniki jakie mogą istnieć na tym świecie!! Osobniki bedące produktem prania mózgów przez Gazete Wyborczą która ciągle judzi i sieje nienawiść by skłócać i dzielić społeczeństwo na tych lepszych i gorszych!!!
-
2007/11/15 20:35:30
@Kataryna
"A tak na marginesie, jeśli ten podatek liniowy to był taki głupi i niedobry pomysł dlaczego dziennikarze nie pisali o tym przed wyborami?"
Święte słowa

@Autorka
"W dłuższej perspektywie podatek liniowy na poziomie 15 proc. na pewno opłaciłby się gospodarce. Bo bogaci prawdopodobnie inwestowaliby te pieniądze, a nie przejadali."
Co do tego drugiego, to jest to nietypowe jak dla tak krytycznie myślącej dziennikaki myślenie życzeniwe chyba.
A co do pierwszego, czy reklamowane przez PO i liberalnych ekonomicznych publicystów dobrodziejstwa, które dzięki liniowemu podatkowi (zresztą wyższemu niż 15%) miały spłynąć na kraje bałtyckie (ulubiona egzemplifikacja dobrodziejstwa owych) nie doprowadziły do dzisiaj dwucyfrowej inflacji (na Łotwie 13%)? Czy naprawdę kieszenie polskich podatników (50% poniżej progu minimum socjalnego) wytrzymają to? Tych, którzy najbardziej skorzystają na podatku liniowym na pewno, ale reszty?
-
2007/11/16 14:15:11
Orgie ohydy do jakich dochodziło i nadal dochodzi na forach GW, Onetu i innych.

A czemu obłudniku zapomniałeś o forumowiczach Gazety Wyborczej? Wg ciebie na forach GW to jacy ludzie bywają? Lepsi?? Nie wkurzaj mnie Osiecki!! Od końca 2005r. obserwuję różne fora więc dobrze wiem do jakich dochodziło tam orgii ohydy! Dlatego wiem, że na forach GW udzielają się najprymitywniejsze zezwierzęcone osobniki jakie mogą istnieć na tym świecie!! Osobniki bedące produktem prania mózgów przez Gazete Wyborczą która ciągle judzi i sieje nienawiść by skłócać i dzielić społeczeństwo na tych lepszych i gorszych!!!
-
2007/11/16 14:16:18
Hitlerowska metoda na zrobienie z przeciwników półludzi.

Wystarczy posłuchać, jak zwolennicy tolerancji mówią o słuchaczach "Radia Maryja", albo o swoich przeciwnikach. To stara, hitlerowska metoda na zrobienie z przeciwników półludzi.

Sugerują, że poglądy innych ludzi wynikają z defektu mózgu spowodowanego starością (starzy ludzie są bardziej konserwatywni), że to przez brak wykształcenia, albo że to homofobia, która zapewne niedługo Światowa Organizacja Zdrowia wpisze na listę chorób zakaźnych i zaleci izolację + elektrowstrząsy. Grim Sfirkow
-
2007/11/17 07:57:25
Kataryno, o swoich zastrzeżeniach do podatku liniowego mówiłam w TOK FM w czasie kampanii wyborczej. O tym, że ludzie zamożni sporą część zysków inwestują pokazały badania socjologiczne (jedne z nich publikowała "Rzeczpospolita"), oraz rosnące aktywa funduszy inwestycyjnych, i wiele udanych debiutów na giełdzie.
Czy obniżka podatków wpłynęła na inflację? Myślę, że w przypadku krajów bałtyckich popełniono błędy w polityce monetarnej, inflacji można uniknąć nawet jeśli ludzie dostają do ręki więcej pieniędzy pod warunkiem, że trzyma się rękę na pulsie, jeśli chodzi o stopy procentowe i prowadzi konsekwentną polityką deregulacji gospodarki i zwiększania konkurencji w różnych branżach tak, aby powstrzymać wzrost cen.
-
2007/11/17 14:13:14
Łotwa to chyba ma zarząd walutowy, a więc mocno ograniczone pole manewru w polityce monetarnej.

A kwestia, czy podatek jest liniowy, czy nie, jest zupełnie trzeciorzędna. O wiele ważniejsza jest wysokość stóp (wolicie progresywny 19 i 30% czy liniowy 33%), wysokość progów i ogólna prostota i czytelność systemu. Mam żal do dziennikarzy, że nie potrafią tego wyjaśnić, a za to posługują się etykietką "podatek liniowy" i lansują go jako cudowną receptę na wszystko.
-
2007/11/17 23:38:41
Pani Dominiko, napisała Pani:"Ludzie z wyższym wykształceniem, którzy wykonują intratne zawody, nie mają niepełnosprawnych dzieci, będą zawsze zarabiać więcej. Czy nie jest więc sprawiedliwe, by płacili znacząco więcej do wspólnej kasy niż ci, którzy na wystawne życie nie będą mieli szans z założenia? Minimum solidaryzmu społecznego jest nam potrzebne." Pójdę dalej tym tokiem. Czyż człowiek, zatrudniający 10-ciu ludzi w swojej firmie, właśnie w imię solidaryzmu społecznego nie powinien mieć dwóch głosów (a może i trzech) w wyborach? Przecież daje społeczeństwu więcej niż inni (mniej przedsiębiorczy). To czysta demagogia, kiedy mówi się, że podatek liniowy jest prezentem dla bogatszych. Jakoś widzę świat tak, że podatek liniowy jest w nim najsprawiedliwszy. Przedsiębiorca może wspomóc kogoś datkiem, stypendium, rentą, ale sprawiedliwość wymaga by nie miał takiego obowiązku. Bowiem z tego tylko powodu, że dba o firmę, tyra od rana do nocy i przez to dużo zarabia nie może wynikać obowiązek znaczniejszego łożenia na cele ogólnospołeczne. Każdy może spróbować jego chleba. Każdy może wtedy zobaczyć ile pieniędzy (jego pieniędzy a nie państwowych) "wycieka" w czarne dziury typu ZUS. Nie upieram się, że lekiem na wszystko jest podatek liniowy, ale z pewnością to dobry środek na ograniczenie (albo i likwidację) szarej strefy. Jeśli jeszcze skojarzyć go z obniżeniem składek (likwidacją?) na ZUS sukces prawie murowany. I tylko trzeba, by dziennikarze nie wypisywali andronów o niesprawiedliwym podatku liniowym. I o to Pania proszę.
-
2007/11/18 16:46:46
Pani Dominiko, błagam o trochę logiki. NIe spodziewałem się po Pani tekstów w stylu pana Ikonowicza. Pisze Pani:

"Czy nie jest więc sprawiedliwe, by płacili znacząco więcej do wspólnej kasy niż ci, którzy na wystawne życie nie będą mieli szans z założenia? "

Ależ przy poadatku liniowym ci "bogaci" NADAL płacą więcej, niż ci biedni. Dużo więcej. O tyle więcej, o ile więcej zarabiają!

Załóżmy, że mamy proponowany przez PO podatek liniowy 15 proc. Jeśli zarabiam 2tys. zł., zapłacę 300 zł podatku. Jeśli zarabiam 20 tys. zł. zapłacę 3 tys, zł podatku! O ile mnie pamięć nie myli, 3000 > 300. Dokładnie dzisięciokrotnie.

A irlandzki "cud gosposdraczy" zaczął się właśnie od tego, że władza miała dosyć odwagi, żeby wbrew "odczuciom społecznym" ZNACZąCO obniżyć podatki. Na czym - oczywiście - najpierw zyskali najbogatsi, czyli Wredni Kapitaliści i Wstrętni Burżuje. Ale po kilku - kilkunastu latach zyskali wszyscy. Jeśłi naprawdę chcemy pomóc najbiedniejszym - a nie tylko rzucać wzniosłe hasła, które nikomu jeszcze bytu nie poprawiły - wprowadźmy włąśnie podatek liniowy i dajmy ludziom szansę.
-
2007/11/19 14:58:02
Wcale nie jest tak, że wyższe podatki płacą tylko "bogaci". Progi są niskie i długo nie były zmieniane. Łatwo wejść choćby w drugą stawkę podatkową. A rodziny wielodzietne? Jeśli nawet mają spore dochody, to dzieli się to na wiele osób. Czy są więc "bogaci"? To demoralizujące - nie warto więcej pracować i zarabiać, bo i tak nadwyżkę zabierze podatek.
-
2007/11/26 17:36:47
Pani Dominiko!:

Dziękuję bardzo za głos pod prąd w sprawie podatku liniowego. Ekonomiści i dziennikarze od dłuższego czasu w wielu mediach (np. TOK FM) wszyscy dziennikarze powtarzają modlitwę o podatek liniowy mówiąc o nim jak o panaceum na wszelkie problemy ekonomiczne i społeczne (sic!).

Myślę, że obniżenie podatków powinno dotyczyć głównie biednych ludzi zarabiających mniej niż średnia krajowa. Dlaczego pojawia się tak mało głosów za radykalnym podwyższeniem kwoty wolnej od podatku tak aby kasierka lub emeryt zarabiający 1000 zł brutto nie płacił podatku dochodowego.

Coś jest nie tak w kraju gdzie prawie taka sam odsetek podatków (tzn. około 19%) odprowadza rencista, który zarabia 500 zł. miesięcznie i pracownik najemny zarabiający 3500 zł. Obciążenie ich takim samym podatkiem chyba nie jest przejawem "solidarności społecznej".

Jeszcze raz dziękuję za cenny głos przeciw podatkowi liniowemu!!!
-
2008/01/17 22:43:02
Pierwotny pomysł Platformy - 3 * 15% miał głęboki sens, bo dramatycznie upraszczał podatki i dzięki temu również dramatycznie podwyższał skutecznośc ich egzekwowania przy znacznie obniżonych kosztach poboru.

O tym, że przy obniżonych podatkach ludzie są bardziej skłonni do inwestowania i nade wszystko do płacenia podatkó, to już inni powiedzieli.

Uzyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia, albo podwyżki dla nauczycieli. Wystarczyłoby na jedno i drugie.
I jeszcze by zostało...

Pani proponuje, by te możliwe do uzyskania pieniądze wyrzucić na śmietnik w imię jakichś mglistych fobii biednych wobec bogatych.
Przynajmniej do tego sprowadza się Pani tekst.

Sorry, ale to jest marnotrawstwo.
Karygodne.
-
berserk22
2008/02/22 18:03:03
No rany co wy wszyscy z ta solidarnością, czy Wy wiecie jak ta wasza solidarnosć jest perfidnie wykorzystywana? Ilu ludzi nadużywa systemu ponieważ niski pułap który system świadczeń zapewnia jest dla nich wystarczający? A może inaczej może wyższe podatki dla tych, kt,orzy zarabiaja wiecej za godzinę. Należę do grupy zarabiajacej średnio, ale pracujacej praktycznie i faktycznie 16-18h na dobę (nietrudno się domysleć jakiej) - w związku z tym osiągam ostatecznie wyższą skale i uważam to za draństwo.
-
2014/03/26 12:51:13
Też mam sporo obiekcji z tym związanych, jest to bowiem kolejny podatek która a.) zmusza do czegoś obywateli b.) jest niefair dla części społeczeństwa. Dobrze, że nie został on przeforsowany, i jasno wiadomo - zwrot podatku na konto jaki formularz jest potrzebny oraz kiedy się go otrzyma.