O polityce, o gospodarce i o stu innych sprawach - Dominika Wielowieyska
Blog > Komentarze do wpisu
W trosce o los "Rzeczpospolitej"

Czy Platforma Obywatelska będzie chciała wpływać na kształt kierownictwa „Rzeczpospolitej”? Takie obawy mogą się pojawić przy prywatyzacji dziennika i w związku z doniesieniami o kolejnej rewolucji kadrowej w dziedzinach kontrolowanych przez rząd.

Nowy minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział sprzedaż udziałów państwa w spółce PW Rzeczpospolita, współwydającej dziennik „Rzeczpospolita”. Państwo kontroluję „Rzeczpospolitą” w 49 proc., Pakiet kontrolny – 51 proc.- na prywatny fundusz brytyjski Mecom. Oby Grad dotrzymał słowa, bo początkowo nie chciał złożyć tak jasnej deklaracji. Dopiero mocno nagabywany przez dziennikarzy ogłosił plany sprzedaży. Póki co minister doprowadził do odwołania szefa rady nadzorczej PW Rzeczpospolita oraz członka rady reprezentującego skarb państwa. Wyjaśnił, że osoby te mają związek z dziwnym i nieskutecznym przyspieszeniem prywatyzacji, jakie nastąpiło u schyłku rządów PiS. Czy tylko o to chodziło?

Dziś w „Rzeczpospolitej” dominują publicyści konserwatywni, którym bliskie są idee głoszone przez PiS. Przez ostatnie dwa lata gazeta ta była dość wyrozumiała nie tylko dla PiS, ale także dla Samoobrony oraz LPR, choć oczywiście pojawiały się teksty krytyczne wobec rządu, głównie autorów zewnętrznych. W wielu felietonach dominowało jednak oburzenie na tych, którzy PiS krytykują. Czy taka linia tego dziennika miała związek z tym, że współwłaścicielem jej jest państwo? Wszystko wskazuje na to, że tak, mimo, iż skarb państwa ma tylko 49 proc. udziałów w spółce wydającej gazetę. Tomasz Wróblewski ujawnił publicznie, jak prowadzono negocjacje w sprawie obsady kierownictwa redakcji. Wynikało z tej relacji, że redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Paweł Lisicki zawdzięcza swoją posadę po części temu, iż prywatny inwestor chciał mieć dobre relacje z rządzącymi, dlatego wybrał ekipę, której bliska była wizja IV RP. Dziś władzę przejęła Platforma Obywatelska. U polityków PO może narodzić się pokusa odwetu na redaktorach sprzyjających PiS-owi. Już w raporcie na temat mediów publicznych przygotowanym przez Platformersów w zeszłym roku pojawiały się w negatywnym kontekście nazwiska dziennikarzy „Rzepy” Boję się scenariusza, w którym skarb państwa, sprzedając swoje udziały, podyktuje warunki nie tylko finansowe, ale także spróbuje wymusić zmianę kierownictwa redakcji na ludzi niechętnych PiS-owi. Byłoby to klasyczne zagranie w stylu PiS. Oby do tego nie doszło.

Rząd powinien sprywatyzować spółkę jak najkorzystniej dla skarbu państwa i pozostawić prywatnemu właścicielowi decyzje personalne. Piszę to mając w pamięci najróżniejsze obelgi, które redaktorzy „Rzeczpospolitej” miotali pod adresem „Gazety Wyborczej”. Wiem jednak, że naturalne jest, iż na rynku jest dziennik o tak silnym konserwatywnym, a czasami wręcz integrystycznym zabarwieniu. Problemem było pytanie o instytucjonalne uzależnienie od PiS, ale dziś, gdy partia ta straciła władzę, pytanie jest nieaktualne. Mamy zdrowszy układ: dziennikarze nie będą oszczędzać rządu PO i PSL. W tej sprawie nie chodzi jednak o obronę Lisickiego, chodzi przede wszystkim o to, aby rządzący nie usiłowali sterować mediami. Niech nowy styl będzie widoczny w sprawie „Rzeczpospolitej”.

poniedziałek, 03 grudnia 2007, dominika.wielowieyska

Polecane wpisy

  • Kaczyński i Tusk nie lubią konserwatystów

    Konserwatyści zostali zepchnięci do narożnika zarówno w Platformie Obywatelskiej, jak i w Prawie i Sprawiedliwości. Ale to Jarosław Kaczyński, a nie Tusk, powin

  • Giedroyć i Bartoszewski

    Prof. Władysław Bartoszewski wycofał się z rady przyznającej nagrodę im Jerzego Giedroycia. Nagrodę przyznaje redakcja „Rzeczpospolitej”. Prof. Bart

  • Rzepa kreuje Dzięcioła

    Brawo! Udało się! Do tej pory ci fatalni politycy PO dzielili włos na czworo, kręcili, gorzej – mówili, że żadnych czystek w urzędach nie będzie. Brakował

Komentarze
2007/12/03 17:37:31
Przykłady skrajnej obłudy lewackich hipokrytów:

- Szokujące skrajną obłudą oburzenie lewaków na Rydzyka obrażającego ponoć Prezydenta. Pierwszy raz ta banda podłych hipokrytów wzięła w obronę Kaczyńskich.

- "Autorytety" typu Rosati, Safjan, Krzemiński, Hołda i pozostali lewaccy obłudnicy wzięli w obronę nie obrażanego, ale bezdomnego ubliżającego Prezydentowi. Rzepliński groził nawet zaskarżeniem ew. wyroku skazującego do Trybunału Europejskiego. Tfu!!

- Czy powyższe "autorytety" wzięły w obronę obrażanego, gdy Wałęsa ciągle ubliżał Kaczyńskim, ich matce, nazywając Prezydenta sk...synem? Kogo wtedy bronili? Kaczyńskich czy Wałęsę? Nigdy nie wzięli w obronę Kaczyńskich poza casusem Rydzyka. Tfu!!

- Stanęli w zwartym ordynku po stronie Tageszeitung ci ludzie bez zasad i honoru, ci zdrajcy polskich interesów gdy "TAZ" i inne media zachodnie ubliżały i pluły na Polske, Polaków i Kaczyńskich. Tfu!!

- Czy w/w "autorytety" lewackie wzięły w obronę Polskę i Polaków gdy Pilar Raholi z El Pais w swoim paszkwilu ubliżała naszemu Narodowi najgorszymi słowy? Prof. Sadurski napisał: "Ta Pani miała prawo opublikować". Tfu!!

- Nie protestowali gdy Geremek, Michnik, Bartoszewski i inni obrabiali nam tyłek w mediach zachodnich. Tfu!!

Zawsze ci nieprawdopodobnie podli i obłudni lewaccy bufoni z tytułami, ci naczelni przedstawiciele Ubekistanu, te zafajdane wykształciuchy broniły jak wściekłe psy tylko i wyłącznie tych którzy ubliżali Polakom, Kczyńskim. To diabły, szatany, czorty, kusi, nie tylko symbole perfidii, zła, zbrodni, zdrady. Tfu!!
-
2007/12/03 17:44:23
Dwie twarze lewaków. Dwie strony medalu. Dwa oblicza obłudnej lewackiej "tolerancji".

Prof. Sadurski napisał: "Ta Pani miała prawo opublikować", w odpowiedzi na paszkwil Pilar Raholi z El Pais w którym niewyobrażalnie ubliżała Polsce i Polakom. Wg lewaków, ta pani z El Pais miała prawo ubliżać i opluwać Polaków. Ale co ciekawe. Sadurski przyznając jednym tak szczególne prawo, jednocześnie odmawia tylko Polakom tego prawa do ubliżania innym.

Wg lewaków, Rydzyk i Polacy nie mają prawa mówić nic złego np o Żydach, niezależnie od faktów. Dla tych zdrajców obłudnych tylko Polak jest śmieciem bez żadnych praw, zaś każdy Żyd to chodząca doskonałość, świętość, więc ma być pod specjalną ochroną. To sie normalnie w głowie nie mieści.

Wg tych obłudników lewackich każdy Żyd to człowiek IDEALNY, wiec niepodlegający żadnej krytyce, zaś gnojem, głupcem, złodziejem itp. na którego można bezkarnie pluć może być tylko Polak! Żyd, nigdy! Właśnie dlatego tak bezkarnie i z lubością plują ci zdrajcy na Polskę i Polaków wszędzie gdzie tylko mogą. Również w mediach zachodnich. To diabły, szatany, czorty, kusi, nie tylko symbole perfidii, zła, zbrodni, zdrady.
-
2007/12/03 23:27:12
O ranyyyyy, ale idiota !!!

Co do ,,Rzepy'' zawsze było tak iż ten tytuł sprzyjał rządom. Nie mam nic przeciwko, by teraz było podobnie zwłaszcza, że wbrew opiniom wielu przeciwnikom obecnej władzy, ta nie ma ani swojej telewizji, ani tytułu prasowego. PiS bez Rzeczpospolitej mógł liczyć na wsparcie propagandowe imperium ojca dyrektora, PO wbrew gadaniu pisowców na TVN czy Polsat liczyć nie może, o czym świadczy twardość ich redaktorów w osobach Morozowskiego, Sakielskiego, Pochanke. Ci wcale obecnego rządu nie oszczędzają
-
2007/12/04 03:07:41
Czy taka linia [wyrozumiałość dala Pisu] tego dziennika miała związek z tym, że współwłaścicielem jej jest państwo? Wszystko wskazuje na to, że tak.."
Czyli rozumiem, że Wildstein, Ziemkiewicz, Terlikowski, Lisicki zostali wynajęci przez rząd pisu? Czy Pani redaktor sugeruje więc, że to są dziennikarze nierzetelni? Jeśli tak, to po co ta wyniosła litość w stosunku do ich niepewnego losu w Rzepie. A jeśli przeciwnie, nie zamierza Pani Redaktor odmawiać im niezależności poglądów i rzetelności zawodowej, to po co te sugestie o jakichś instytucjnalnych uzależnieniach. Dlaczego nie powiedzieć, że linia Rzepy jest wynikiem pogladów jej redaktorów dziennikarzy i publicystów, podobnie jak np. linia GW, a nie zależności instytucjonalnych. I jeśli przyjdzie im za to zapłacić, to właśnie z powodu poglądów, jak Pani je nazywa: konserwatywnych, a nawet integrystycznych. Wszystkie inne powody to jedynie preteksty.
-
2007/12/04 10:38:52
Pani, funkcjonariuszu biuletynu LiD, troszczy się o "Rz". He, he, he! Paradne.

Pozdrowienia dla red. Ketmana!
-
2007/12/04 10:41:17
A jakie to obelgi redaktorzy "Rz" miotali pod adresem "GW" - biuletynu partyjnego LiD-u? Bardzo jestem ciekaw.
-
2007/12/04 13:49:32
I byloby bardzo dobrze gdyby ekipa Lisieckiego, Ziemkiewicza, Janko etc zostala przeniesiona do innego PISowskiego brukowca. Rz byla i jest jeszcze zenujaca. Mam prenumerate i jezeli bedzie tak dalej to wymowie. Ze Pan Lisiecki&CO potrafili w tak krotkim czasie obnizyc poziom tej bylej wspanialej gazety; zrobic z niej: nitolerancyjna dla "innych pogladow", homofobiczna, antykobieca - to rzeczywiscie wielka ZASLUGA.
-
2007/12/04 13:53:05
slawekpl,
Byłej wspaniałej gazety? Trudno wyobrazić sobie niższy poziom niż ten z końcówki "rządów" pana Gaudena. To była "Wyborcza" bis. Biuletyn Kwaśniewskiego.
-
cyberdemokracja
2007/12/04 22:46:57
Pani Dominiko - jest Pani żywym dowodem na to, że Tusk utworzył rząd idealny i jednocześnie potwierdzeniem skuteczności propagandy PiS. Po wygranych przez PO wyborach cała masa - wydawałoby się - rozsądnych dziennikarzy zdecydowała się krytykowac Tuska i jego rząd jakby z obawy, że chwaląc działania czy zapowiedzi rządu zostaną zaatakowani przez propagandę PiS i stracą w oczach opinii publicznej wizerunek dziennikarzy obiektywnych. Zatem na zapas, z obawy przed propagandą krytykuje się rząd Tuska i jego samego za rzeczy, które mogą zrobić. To potwierdza, że propaganda PiS jest skuteczna i działa nie tylko na najgorzej wykształconych obywateli. Koniecznie należy pogratulować Tuskowi, a to z kolei dlatego, że skoro dziennikarze doszukują się przyszłych-niedoszłych-małoprawdopodobnych afer/aferek/powodów do krytyki, to znaczy, że wykonuje świetną robotę i trzeba się przyczepić na siłę do jakiejś głupoty. Naprawdę wierzy w Pani, że rząd Tuska jest idealny? Ja nie - a kiedy Pani przestanie w to wierzyć być może będziemy mieli możliwość przeczytania bardziej rzeczowej krytyki.

Pozdrawiam
-
2007/12/06 10:31:17
Nigdy nie twierdziłam, że dziennikarze Rzepy wykonywali jakiekolwiek polecenia PiS-owskiego rządu.To nieprawda. Wszyscy wymienieni przez Bertę publicyści są niezależnymi dziennikarzami, którzy formułują swoje opinie kierując się tylko własną oceną rzeczywistości. Twierdzę natomiast, że szefowie Rzepy po części zawdzięczają swoją posadę przychylności Jarosława Kaczyńskiego. Tak wynika z wypowiedzi Tomasza Wróblewskiego, który w piśmie Press opowiadał o sposobie formowania kierownictwa "Rzepy" i wyjaśniał dlaczego się wycofał z całego przedsięwzięcia. To olbrzymi bagaż, jaki Lisicki dźwiga na swoich ramionach.
-
2007/12/06 11:26:49
"Tak wynika z wypowiedzi Tomasza Wróblewskiego, który w piśmie Press opowiadał o sposobie formowania kierownictwa "Rzepy" i wyjaśniał dlaczego się wycofał z całego przedsięwzięcia."

Tak, z pewnością redaktor naczelny konkurencyjnego wobec Rzepy dziennika, który przegrał z Lisickim konkurs na naczelnego Rzepy jest świetnym, neutralnym i na pewno rzetelnym recenzentem :)))

Na czym polegało wycofanie się Wróblewskiego? Na tym, że przegrał konkurs? Nie pamiętam jak było ale byłam przekonana, że po prostu przegrał.
-
2007/12/24 20:56:23
@KATARYNA.KATARYNA

Skro nie pamiętasz to nie pisz, albo sie upewnij, bo pomyślą ze jesteś zwykłą kłamczuchą. ( o czym ja jestem przekonany jeszcze z czasow gdy udzielalaśsię na forach gazety Wyborczej).

Według Pressu było tak:

"Z kolei sam Wróblewski tak wspomina swoje starania o posadę redaktora naczelnego ”Rzeczpospolitej” wiosną ub.r.: ”Tuż przed jednym ze spotkań zadzwoniła osoba zbliżona do środowiska PiS-u i poprosiła o pilne spotkanie. Znaliśmy się wcześniej, więc rozmowa toczyła się otwartym tekstem. Ten człowiek postawił mi propozycję – zostanę naczelnym Rzepy na pół roku, potem zastąpi mnie Paweł Lisicki, a ja zostanę prezesem Presspunliki. O powiedział, że trzeba się jeszcze spotkaćz Jarkiem. To było chore wycofałem się.”
Dużo więcej w listopadowym ”Press”."

www.press.pl/newsy/pokaz.php?id=12865

Nawiasem mówiąc, tuz po "wyrzuceniu" Wildsteina z TVP postawiłem hipotezę ze Władze PiS "od początku" wiedziały" że jest on tylko tymczasowym prezesem TVP, potrzebnym tylko i wyłącznie do zrobienia czystek personalnych w TVP z wszystkiego "co pachnie" Gazeta Wyborczą, aby wyczyścić przedpole swemu następcy - "dobremu" politrukowi.
Po wyznaniach Wróblewskiego można przyjąć że Wildstein tez znał swoja rolę od początku.
-
2007/12/24 21:06:24
@cyberdemokracja

Ja tu widzą raczej troskę o los "Gazety Wyborczej" a nie Rzeczpospolitej.

Gdyby z Rzeczpospolitej wyrzucić Semkę, Ziemkiewicza, Jankego, Zdorta, Lichocką Wildsteina, Lisiewicza, to może się ona stać normalna gazetą.
I odbierać czytelników Wyborczej ... :-)
-
2008/01/02 11:57:07
Rzeczpospolitej nie wolno prywatyzować gdysz ftedy opanójom jom komóho-liberały a muj pszyjaciel, ucziwy dziennikasz Terlikofski zostanie zwolniony podobnie jak inne patryjoty typu Ziemkiewicz i Semka. W ih miejsce poprzyhodzom różne mihniki
muj blok patryjotyczny i hsześcianski
psyjep.blox.pl/html
-
2008/02/02 23:17:56
Łachudry z Wyborczej! Filharmonia to rzecz święta! Dlaczego wczoraj w piatek 01 lutego 2008 zbrukaliście koncert "Amerykański Karnawał" w Gdanskiej Filharmonii swoim politycznym show pt" Człowiek miesiąca i człowiek roku " "Gazety Wymiotnej" Michnika z LiD - owcami w roli głównej Gardias i Lisem. Nie wiele brakowało, gdy mi w uszach zabrzęczało słowo gazeta wyborcza, że się nie porzygałem. Odruch bezwarunkowy. Jak mozna było ? Nie było o tym ani słowa w programie, że coś takiego będzie. Postawiliście widzów przed faktem dokonanym .Zrobiliście z nas darmowę klakę " Gazety Antypolskiej" Michnika za nasze pieniadze zapłacone za bilety! Mało wam waszego plugawego szmatławca do antypolskiej roboty. Nawet w filharmonii nie dacie wytchnąc od waszej brudnej polityki człowiekowi. Ścierwy. Ludzie przyszli na koncert. Nie na politykę!!! Dyrektorze Perucki wstyd!!!
-
berserk22
2008/02/22 17:56:57
Hmm, ciekawe czy faktycznie sie powstrymają, ja w nich wierzę.
-
2008/03/10 10:38:27
Pani Dominiko,
GW przypuściła niedawno ostry atak na "naszą klasę", czy to miało związek z otwieraniem konkurencyjnej platformy?
Czy GW zachowuje pełny obiektywizm w sprawie mediów publicznych, podczas gdy Agora jest właśccielem rozgłośni radiowych, a jeszcze nie tak dawno próbowałą przejąć Polsat? Czy Polsat i TVN mogą w ogóle być obiektywne w sprawie mediów publicznych (np. abonament, reklamy) gdy są bezpośrednią konkurencja TVP?

Sprawa nie jest taka prosta, czyż nie?

pozdrawiam
Bernard
-
2008/03/28 13:31:21
Pani Dominiko,
Może nie bardzo w temacie, ale chciałbym zwrócić Pani uwagę na ideę TimeForTibet.
Proszę zajrzeć na TimeForTibet.org i dołączyć się. Może uzna Pani też, że jest to idea warta zaprezentowania szerzej.
Pozdrowienia
Paweł Janus (janus@hot.pl)
-
2008/04/16 19:44:45
A może przypomnijmy sobie jak powstawała GW i jak dobierał sobie Adam M. dziennikarzy?
-
2008/07/30 11:06:40
Witaj

Twój blog został zaproponowany w serwisie Blogbox. Zgodnie z regulaminem został poddany głosowaniu i uzyskał wymaganą liczbę 50 głosów. Nasz regulamin przewiduje dodanie do serwisu tylko tych blogów, których autorzy wyrażą na to zgodę. Zatem zwracamy się z pytaniem czy zgadzasz się by Twój blog został dodany do biblioteki blogów Blogbox? Prosimy o kontakt. Nasz adres to: redakcja@blogbox.com.pl

Pozdrawiamy
Redakcja serwisu Blogbox
-
2008/08/21 10:25:52
Witaj

Twój blog został zaproponowany w serwisie Blogbox. Zgodnie z regulaminem został poddany głosowaniu i uzyskał wymaganą liczbę 50 głosów. Nasz regulamin przewiduje dodanie do serwisu tylko tych blogów, których autorzy wyrażą na to zgodę. Zatem zwracamy się z pytaniem czy zgadzasz się by Twój blog został dodany do biblioteki blogów Blogbox? Ponownie prosimy o kontakt. Nasz adres to: redakcja@blogbox.com.pl

Pozdrawiamy
Redakcja serwisu Blogbox
-
2008/12/14 02:53:09
Jak cie wielowiejsko slysze w radio to mi sie zygac chce. siedz w domu i pisz do tej swojej lewackiej wyborczej a nie lazisz po stacjach i pier####sz glupoty ze sie sluchac nie chce. Jestescie w GW gownianej gazecie zas### lewakami. Zygam jak cie slysze.
-
2009/12/23 03:31:29
Szanowna Pani!

Mój wpis to już zupełnie będzie nie na miejscu (za co przepraszam) bo jedynym tematem, na który chciałbym porozmawiać, jest Pani osoba.

Gdyby znalazła Pani chwilę na skontaktowanie się ze mną: c-rex at o2.pl

Pozdrawiam ciepło!
-
2010/04/05 09:10:09
Pani WIelowieyska jest niestety niewiarygodna. W artykule w Wybiórczej o NBP dyskredytuje słowa Wróblewskiego, że członkowie RPP obiecali Tuskowi wyrwanie kasy z NBP, a tutaj (na blogu) Wielowieyska cytuje słowa Wróblewskiego o upolitycznieniu wyboru naczelnego Rzepy niczym ewangelię.

Z okazji Świąt życzę pani Wielowieyskiej, żeby znalazła takie źródła, z którymi zawsze będzie mogła się zgadzać - na przykład Michnik (może brat Michnika?) albo Maleszka.
-
2012/12/10 15:17:15
To akurat prawda ta procedura stała się o wiele bardziej klarowna i prostsza niż była przed zmianami. Tylko koszty są bez zmian- cały czas wysokie. Czy istnieje w ogole coś takiego jak tani notariusz?
-
2012/12/11 10:20:53
To akurat prawda procedura stała się klarowniejsza i prostsza ale koszty są ciągle takie same bardzo wysokie istnieje coś takiego jak tani notariusz ?
-
2013/01/23 08:38:18
Gadanie gadanie! Niechby progi podatkowe poszły w dół! Jak słowo daje nie ma co w tej Polsce siedzieć... Irlandio przybywam!
-
2014/05/09 16:16:36
Na szczęście, wszystko to o czym piszecie (wszyscy) nie wpływa na notowania złota - wręcz przeciwnie, są one takie jak powinny :)
-
najlepszy-katolik
2016/04/06 19:06:25
Prawda o świecie nie jest łatwa do przyjęcia, bo nasza duma ludzka nie pozwala nam przyznać się nawet przed samym sobą do tego, że być może całe życie żyliśmy w błędzie.
Tyle zła nie było nawet za Dni Noego, dlatego polecam prawdę objawioną przez Boga i ostrzegam przed piekłem, do którego ludzie wpadają jak rzęsisty deszcz.
Czy wiesz w jakich czasach żyjemy?
tradycja-2007.blog.onet.pl/